Také v roce 2016 jsme ve vytipovaných lokalitách vysazovali stromy, tentokrát jsme se ale rozhodli sázet nové stromy především v podzimních termínech. Po velmi horkých létech předloňského a loňského roku jsme totiž zaznamenali vysoký úhyn stromů vysázených na jaře. Přestože jsme se snažili zajistit jejich zalévání, ne vždy se nám to podařilo v dostatečné míře a sucho, které náš kraj dlouhodobě trápí, vykonalo své.
V listopadu jsme proto opět sázeli ovocné stromy podél polní cesty u Damnic, celkem 40 kusů. Jednalo se ovšem většinou o náhradu za uschlé stromy z předchozích let
I v tomto roce jsme pokračovali v péči o kopec Větrňák. V červnu jsme zde opět pokosili trávu, abychom zajistili podmínky pro růst suchomilných rostlin. V říjnu jsme pokračovali v odstraňování nežádoucích náletových dřevin. Na jaře jsme také pročistili od náletů třešňové stromořadí podél polní cesty za Větrnou. V obou případech patří naše poděkování Správě majetku města Miroslavi, která zajistila odvoz a likvidaci pokosené trávy a odstraněných náletů.
Po delší přestávce jsme se vrátili k pořádání přednášek. V pátek 18. listopadu se v Centru volného času Miroslav uskutečnila přednáška PhDr. Jiřího Kacetla z Jihomoravského muzea ve Znojmě na téma „1914: Stoletá vzpomínka na první rok Velké války na Znojemsku“. Další přednášky, které budou pojednávat o tom, jak obyvatelé Znojemska prožívali jednotlivá léta 1. světové války, budou pokračovat i v příštím roce. Připravujeme také přednášky na přírodovědná témata.
Kromě vysazování nových stromů se zajímáme také o stromy, které jsou výjimečné a už nějaký čas nedílnou součástí města Miroslavi. Začali jsme proto zpracovávat seznam významných stromů našeho města a plánujeme jejich zveřejnění na internetu, včetně popisného textu a fotografické dokumentace.